banner graphic

Boards, Commissions & Committees - Per Resolution No. DOI-047 (2014)

District Name
YOUTH COMMISSION  
Ashland Sonny Littlehead
Birney Damon King
Lame Deer Zyler Flynn
Muddy Ashley Medicinebull
Busby Donald Bishop
   
OTTER CREEK MINE BOARD OF ADMINISTRATORS  
  Tracy Robinson
  Vernon Small
  Merlin Sioux
   
GAMING COMMISSION  
Ashland Eva Foote
Birney Jennifer Redfox
Lame Deer Vernon Small
Muddy Barbara Clubfoote
Busby Jace Killsback
   
N.C. TRIBAL SCHOOL ADHOC BOARD  
Norma Bixby  
Wallace Bearchum  
   
GRAZING BOARD  
Ashland J.T. Martin
Birney Emmett Medicinetop
Lame Deer Fred Small
Muddy Bart Elliott
Busby Matthew Two Moons, Sr.
   
BOARD OF HEALTH  
Ashland Jenny Parker
Birney Hugh Clubfoote
Busby Darlene Bement
Lame Deer Leon Sioux
Muddy Patricia Tallbull
   
TRIBAL HOUSING AUTHORITY BOARD  
Ashland George Bement
Birney Florence Runningwolf
Busby Troy Killsontop
Lame Deer Wilbur Spang
Muddy Lynwood Ewing
   
ELDERLY COMMISSION  
Ashland Betty Rogers
Birney Alberta Fisher
Busby Jeannie Strangeowl
Lame Deer Teddy McMakin
Muddy Patricia Rowland
   
NATURAL RESOURCES BOARD  
Ashland Rueben Littlehead
Birney Patty Sandcrane
Busby Matthew Woodenlegs, Jr.
Lame Deer Anthony Threefingers
Muddy Manford Soldierwolf
   
UTILITY COMMISSION  
Ashland Benji Bahr
Birney Kenny Kaline
Busby Rick Wolfname
Lame Deer Roman Fisher
Muddy Renee Pena
   
TRIBAL EMPLOYMENT RIGHTS OFFICE  
Ashland John Walksalong
Birney Larry Medicinebull
Busby Donna Roundstone
Lame Deer Tim Lamewoman
Muddy Fernando Littlebird
   
CULTURAL COMMISSION  
Ashland Jerry Rowland
Birney Nancy Fightingbear
Busby Calvin Brady, Sr.
Lame Deer Steve Brady
Muddy Roger Killsnight, Sr.
   
SCHOLARSHIP COMMITTEE  
Ashland Charlene Robinson
Birney Chuck Kaline
Busby Lori Killsontop
Lame Deer Kristine Redbird
Muddy Michelle Threefingers
Home | Contact Us | News | Employment | Executive | Legislative | Judicial | Districts | Tribal School |
©2014 Northern Cheyenne Tribe. All Rights Reserved. Website questions email wallace@cheyennenation.com